Audi A6 Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır?

Sistem, aracın hızını ve öndeki araçla olan mesafeyi hızlanıp yavaşlayarak, otomatik olarak 0 ila 250 km/sa arasında ayarlar. Sistem, hava soğukken otomatik olarak ısıtılan, aracın önüne yerleştirilmiş iki radar kullanır. Bu radarlar yaklaşık 250 metre menzile sahip 76,5 GHz frekansta radar dalgaları iletirler.

Hız sabitleyici nasıl çalışır?

Eğer düğme şeklindeyse, genelde direksiyonun üzerinde bulunur; kol şeklindeyse direksiyonun yan tarafındadır. Şoför “ON” tuşuna bastığı zaman sistem devreye girer ve araç 90 km hızda sabitlenir. Eğer hız sabitleyiciyi devre dışı bırakılmak isteniyorsa, hemen yanındaki “off” tuşuna basılması gerekmektedir.

Hız sabitleyici neden çalışmaz?

– Hasarlı kablolar, konnektörler veya devre sorunları – Arızalı gaz kelebeği ayar elemanı – Arızalı hız sabitleyici kumandası – Bazı modern araçlarda motor veya şanzıman sorunu nedeniyle motor arıza ışığı yanarsa hız sabitleyici devre dışı bırakılabilir.

Hız sabitleyici fren yapar mı?

Hız sabitleyiciler aracın fren mekanizmasına bağlı değildir,fren yapamazlar,zaten bu tür sistemlerin ister yokuş aşşağı olsun ister yokuş yukarı olsun eğimde,şehir içinde veya hızın dış etkenlere bağlı olarak sürekli değiştirilmesinin gerektiği yerlerde kullanılması güvenlik riski oluşturur ve tavsiye edilmez.

Hız sabitleyici ve hız sınırlayıcı nedir?

Otomobil hızının limitlenmesini sağlayan hız sınırlayıcı sistemler, genellikle hız sabitleme sistemi ile beraber görülürler. Hız sınırlayıcı, belirlenen hız değerinin aşılmasını engelleyen bir sisteme dayanır. Sürüş esnasında belirlenen hıza gelindiğinde sistem sürücüyü sesli ve görüntülü şekilde uyarır.

You might be interested:  Fiat Fiorino Ne Kadar Yakıyor?

Hız sabitleme nasıl açılır?

Sistem için gerekli olan açma kapama ve yenileme tuşları direksiyon üzerinde bulunur ve bunları kullanmak gerekli olacaktır. Artı ve eksi tuşları ile de hızın derecesi ayarlanabilir. Hızı artırıp azalma işlemi yaparken ilk hıza dönmek istemeniz halinde Reset tuşuyla bunu sağlayabilirsiniz.

Hız sabitleyici yakıtı arttırır mı?

çünkü sürekli yüksek devirde aracın hızını sabit tutmak için harcanan yakıt yüksek seyreder. ama hız sabitleyiciyi optimum devirde (1500-1800 devir arası) en yüksek vites aralığında en uygun hıza sabitlersen yakıt tüketimini düşürür.

Cruise Control neden devreye girmez?

Seyir kontrol modülünüzün aracın ne kadar hızlı hareket ettiğini bilmesinin tek yolu, araç hız sensörlerinin bu bilgiyi ona aktarmasıdır. Modül arızalı hız sensörleri nedeniyle hızı algılayamazsa, hız sabitleme sistemi otomatik olarak devre dışı kalır.

Hız sabitleyici nasıl bozulur?

Hız Sabitleyicisinin Çalışmamasının Genel Nedenleri

 • 1) Hız sabitleme Düğmesi. Hız sabitleme Düğmesi, seyir hızınızı ayarlamak için kullandığınız şeydir.
 • 2) Fren Işık Sensörü
 • 3) Yanmış Sigorta.
 • 4) Motor Uyarı Işığını Kontrol Edin.
 • 5) Araç Hız Sensörü
 • 6) Elektrik Sorunları
 • Cruise control ne demektir?

  Özgün adı ‘Cruise Control’ olan ve Türkçeye ‘Hız Sabitleyici’ olarak geçen sistem; aracın yolculuk anında hızını sabitlemek üzere tasarlanmıştır. Cruise Control Sistemi; pedallara müdahalede bulunmadan aracın yolda aynı ve sabit bir hızla ilerlemesini sağlar.

  Manuel arabada hız sabitleyici olur mu?

  normal bir olaydır. hız sabitleyici şehir içinde kullanılan bir sistem değil. zaten uzun yolda kullanılıyor. 5 veya 6. vitese geçtikten sonra hız sabitlenir ve uzun süre böyle gidilir. sorun yoktur.

  Hangi araçlara hız sabitleyici takılır?

  Pek çok kullanıcı hız sabitleyicinin sonradan takılıp takılmadığını merak eder. Ancak otomobil markalarının yetkili servislerine bağlı olarak bu işlem yapılabilir. Eğer yetkili servis, otomobilin markasına uygun bir özellik olarak bu hizmeti sunuyorsa, hız sabitleyiciyi sonradan otomobile eklemlenebilir.

  You might be interested:  Fiat Fiorino Hill Holder Devre Dışı Ne Demek?

  Manuel araçlarda hız sabitleyici nasıl kullanılır?

  Aracınızı sabitlemek istediğiniz hıza getirin ve hız sabitleyici üzerindeki “ON” tuşuna basın.

  Hız sabitleyicinin kullanımı şu tuşlarla gerçekleşir:

  1. “ON” ve “OFF”: Hız sabitleyiciyi devreye sokmak/çıkarmak için kullanılır.
  2. SET (+): Aracın hızını arttırmak için kullanılır.
  3. SET (-): Aracın hızını azaltmak için kullanılır.

  Hız sabitleyici yakıt tasarrufu sağlar mı?

  Hız Sabitleyici Sistem, ağırlıklı olarak frenleri devreye alıp devreden çıkarsa da asıl görevlerinden biri de motora verilen yakıtı azaltarak aracın hızını yavaşlatmaktır. Bu sayede ortalama %25 oranında yakıt tasarrufu sağlar.

  Hız sabitleyici önemli mi?

  kurallar uygun kullanıldığı sürece tehlike arz etmez.

  Hız limitörü ne işe yarar?

  Hız limitörü, sınırlanmış hız adı verilen seçeceğiniz sürüş hızını aşmamanıza yardımcı olan bir fonksiyondur. 1 Çalıştırma/Durdurma butonu. 3 Sınırlanmış hızın azalarak değişmesi (-). 4 Hafızaya alınmış sınırlanmış hızın tekrar devreye alınması (R).