Audi Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vites Kullanma Klavuzu Araç P vites modunda olduğu baz alınmaktadır. Anahtar kontağa takılır ve frene basılarak araba çalıştırılır. Otomatik vites araçların çoğu frene basmadan çalışmamaktadır. Sonrasında ayak yine fren üzerindeyken vites konumu değiştirilir.

Vites kulakçıkları nasıl kullanılır?

Vites kulakçıklarına sahip olan otomobillerin birçoğunda üzerinde + ve – işareti olan düğmeler vardır. Genel olarak sağ taraftaki +, yani vites artırma; sol taraftaki ise – vites düşürme anlamına gelir. Bazı vites kulakçıkları direksiyonun arkasına, bazıları ise direkt olarak direksiyon kolonuna monte edilir.

Audi şanzıman DSG mi?

audi ‘lerde kullanılan 7 vitesli bir şanzıman türü. dsg ‘den farklılıklar gösteriyor. dsg’den farklilik göstermeyen sanziman türü. volkswagen grup’a ait olan otomobiller icinde sadece audi direktschaltgetriebe adini yani dsg’yi 2005’ten sonra s-tronic olarak degistirmistir.

Otomatik vites nasıl kullanılmalı?

Gaz pedalları ön alt kısımda, fren solda, gaz ise sağda bulunur. Ayağınız frende kontak anahtarını saat yönünde çevirerek aracınızı çalıştırabilirsiniz. Vites konumu P veya N kademeleri dışında yer aldığında araç kalkış yapamaz. Bu nedenle araç ilk çalıştırılacağı zaman vites P konumuna getirilmelidir.

Otomatik vites araba nasıl manuel kullanılır?

D pozisyonunda ilerlerken, D pozisyonunu sağ tarafa alarak + ve – kısımlarıyla vitesi değiştirme imkanı vardır. Bu işlem vites kolunda yapılabildiği gibi, direksiyonun üzerinde bulunan vites değiştirme butonlarıyla vites değiştirmek mümkündür.

You might be interested:  Citroen Berlingo Şase Numarası Nerede?

Otomatik vitesin yanındaki düğme ne işe yarar?

O düğmeye basınca şanzımanı sadece plastik bir parçadan kurtarıyorsunuz.

F1 vites nasıl kullanılır?

Bu araçlar hem otomatik hem de manuel vites özelliğine sahip araçlardır. Otomatik viteslerde zaten debriyaj sistemi olmadığını biliyoruz. Benzer şekilde manuel olarak kullandığımızda da debriyaj olayı kesinlikle yoktur. Şoför aracı kullanırken vitesi azaltıp artırmayı kendisi eliyle vitesi hareket ettirerek yapar.

Audi hangi şanzımanı kullanıyor?

Volkswagen’in kullandığı çift kavramalı şanzıman tipinin adı DSG teknolojisiydi. Ancak benzer teknolojileri Audi, Nissan, Mitsubishi, BMW ve Porsche markalarında da görüyoruz. Örneğin Audi’deki çift kavramalı şanzıman teknolojisinin adı S-Tronic’tir.

Audi S tronic ne demek?

S tronic, geleneksel manuel vites kutusunun verimliliği ve sportifliğini, modern otomatiğin pratikliğiyle birleştirir. Çift kavramalı vites kutusu, güç akışında neredeyse fark edilir herhangi bir kesinti olmadan hızlı vites değiştirilmesini sağlar. Araç sarsıntısız ve dinamik şekilde hızlanır.

Audi Volkswagen Aynı mi?

Volkswagen AG’nin sahip olduğu markalar Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Seat, Škoda, Volkswagen Ticari Araç ve Şubat 2008’den bu yana Scania’dır.

Otomatik vites arabada el freni nasıl çekilir?

Otomatik araçlarda el freninin; kalkış esnasında, ayak frene basılıyken, vites herhangi bir hareket ayarına getirildikten sonra indirilmesi gerekiyor.

Otomatik araç nasıl durdurulur?

Gideceğin yere varınca fren pedalına giderek artan bir basınç uygulayarak aracı tamamen durdur ve vites kolunu tekrar “P” (park) konumuna getir. Kontak anahtarını saat yönünün tersine döndürerek arabayı stop ettir.

Otomatik vites araba hangi viteste çalıştırılır?

Araba park halindeyken ya da uzun süreli bekleme halindeyken ya da araç ilk çalıştırılacağı zaman vites P konumuna getirilmelidir. Vites P veya N konumuna getirilmediği sürece araba çalışmaz. Araba ilk çalıştırılacağı zaman gaz pedalına basılarak arabaya gaz verilmesine gerek yoktur.

You might be interested:  Fiat Ducato Hangi Ehliyet Sürer?

Otomatik vitesli otomobilde manuel vites geçişi nasıl yapılır?

Manuel konum – M

M konumunda, vitesi manuel olarak değiştirmek mümkündür. Gaz pedalı bırakıldığında otomobilin motoru fren yapar. M konumu, vites kolu D konumundan yana doğru ± uç konuma hareket ettirilerek seçilir. Bir vites yükseltmek için vites kolunu ileri + (artı) konumuna doğru bastırıp bırakın.

Hem manuel hem otomatik araba var mı?

Triptonik vitesli bir araçta, sürücü isterse, aracı manuel vites konumuna da getirebiliyor. Başka bir deyişle, triptonik şanzımanda hem otomatik vites hem de manuel vites seçeneği vardır.

Triptonic vites ne demek?

Hem otomatik hem manuel şanzımandan özellikler taşıyan tiptronic vites de bunlardan biri. Tiptronic vites ne demek diye merak ediyorsanız, sürücünün istediği zaman düz vites istediği zaman otomatik viteste sürüş yapmasına olanak tanıyan şanzıman sistemi olarak tanımlanıyor.