Audi Partikül Filtresi Nasıl Temizlenir?

Makine ile Dizel Partikül Filtresinin Temizlenmesi

  1. Makine, sıcak ve soğuk olmak üzere iki kademeden oluşmaktadır.
  2. Bir motor yardımıyla emilen ilaçlı sıcak su borulardan ve partikul içinden geçirilmekte ve aynı zamanda, partikül filtresine su debisi kadar çarpma işlemi uygulanmaktadır.

Partikül filtresi uzun yolda nasıl temizlenir?

a) Dizel Partikül Filtresinin Kendiliğinden Temizlenmesi: Aracı uzun yolda yüksek devirde kullandığınızda, egzoz gazı sıcaklığı artacağından, filtredeki partiküller kendiliğinden yanarak temizlenecektir. Bunu sürücü fark etmez, özel bir şey yapmaya gerek yoktur.

Partikül filtresi kaça temizlenir?

Yeni bir partikül filtre fiyatı 3.000 ile 5.000 TL, ve çoğunlukla daha fazla tutmaktadır. TUNAP partikül filtre temizleme ücreti 500 ile 1.000 TL arasında, araç ve servis hizmetine göre değişiklik göstermektedir. Çoğu durumda 3.000 TL ve daha fazla bir miktarı tasarruf edebilirsiniz.

Dizel partikül filtresi uyarısı nasıl giderilir?

Dizel Partikül Filtresi Uyarısı – Partikül Filtresi Arızası

Bu durumda sürücü gösterge panelinde arıza lambası veya partikül filtresi dolu ikaz lambası yanar. Bu durumda araçla yüksek motor devri yapabilecek bir yola sokmak ve uzun yol sürüşü yaparak, filtrenin partikülleri yakması ve temizlenmesi sağlanabilir.

AdBlue partikül filtresini temizler mi?

SCR sistemi gazların üzerine AdBlue sıkarak az önce de belirttiğimiz gibi NOx’in nitrojene ve su buharına çevrilmesini sağlar. En son durak olan dizel partikül filtresi çeşitli diğer ufak partikülleri de temizleyerek egzozdan sadece nitrojen, CO2(karbondioksit) ve su buharı çıkmasını sağlar.

You might be interested:  Bmw De Lci Ne Demek?

Partikül jenerasyonu nedir?

Partikül Filtre Jenerasyonu Dizel Araçlarda Kullanılıyor

Dolayısıyla bu mazotun motor içerisinde yanarken ihtiva ettiği tüm maddeler birlikte yanarak sıvı halini terk ederek katı hale dönüşür. Bu durum motor aksamında önemli performans kayıplarına neden olduğundan partikül filtre jenerasyonu mutlaka gerekecektir.

Tıkalı partikül nasıl açılır?

2- 2- Servis Bazında Temizleme: Bu yöntem sayesinde aracınız clip cihazına bağlanır ve komutla zengin karışım eşiğinde en yüksek ısıya yükseltilir. Oluşan ısı dışarı atım esnasında partikül içindeki kurumu yanmaya uğratarak partikülü açar. 3- 3-Yüksek devirde temizleme: Bu yöntemi ara ara mutlaka uygulayın.

Partikül filtresi dolduğu nasıl anlaşılır?

*Dizel partikül filtresi tıkandığında dolduğunda, gösterge panelinde motor arıza lambası veya egzoz arıza lambası (partikül filtresi arıza lambası) yanar. *Partikül filtresi dolu tıkanmışsa, aracın çekişi düşer, yakıt sarfiyatı artar, egzoz kokusu duyulabilir.

Egzoz kurumunu ne temizler?

Egzoz sisteminde bulunan ve egzoz kurumlarını temizleyen filtreye, partikül filtresi denir. Yanma işleminden sonra oluşan ve egzoz içerisinde bulunan kurumlar, sağlık açısından doğaya salınmaması için filtrelenmesi gerekmektedir. Partikül filtresi ise bu kurumları filtreleyerek atılımını engelleyen malzemelerdir.

Tunap 184 nedir?

Detaylı Ürün Açıklaması Partikül filtrelerindeki kurumun daha düşük ısılarda yanmasını sağlayan özel sistem etken maddesidir. Rejenerasyonun gerçekleşmesine yönelik elverişsiz sürüş profili ile sürülen araçlarda, düşük egzoz ısılarında bile kurumun kendiliğinden yanmasını sağlar.

Partikül sorunu nasıl çözülür?

Bu durumda sürücü gösterge panelinde arıza lambası veya partikül filtresi dolu ikaz lambası yanar. Bu durumda araçla yüksek motor devri yapabilecek bir yola sokmak ve uzun yol sürüşü yaparak, filtrenin partikülleri yakması ve temizlenmesi sağlanabilir.

Partikül temizlenmezse ne olur?

Dizel Partikül Filtresi Temizlenmezse Ne Olur? DPF temizlenmezse motor performansı düşer ve yakıt tüketimi artar. Çünkü temizlenmeyen DPF zaman içerisinde tıkanır. Bu da hem sürüş kalitesini hem de araç performansını olumsuz yönde etkiler.

You might be interested:  Audi A6 Yeni Kasa Ne Zaman Çıkacak?

AdBlue olan araçlarda partikül filtresi var mı?

Dizel deposu AdBlue® ile veya AdBlue® deposu dizel ile doldurulmamalıdır. Bir yanlışlık olması halinde, SCR sistemine zarar verebileceğiniz için motoru çalıştırmayın. Partikül emisyonlarının azaltılması için, yeni direkt enjeksiyonlu benzinli motorlarda artık egzoz borusuna bir partikül filtresi (FAP) eklendi.

AdBlue olan araçlarda DPF var mı?

AdBlue, CRT (Normal katalitik konvertör) sistemi, dizel partikül filtresi yani DPF ve SCR (Selective Catalytic Reduction) sistemleriyle birlikte çalışır.

AdBlue iptali muayeneden geçer mi?

AdBlue iptali sonrası muayeneden geçebilir miyim? Yukarıda belirtildiği gibi eğer profesyonel hizmet aldıysanız %100 muayeneden sorunsuz geçebilirsiniz. “Not: Bu işlem aracınız için bir kez yapılıp ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır.”