Bmw Yag Sogutucu Patlarsa Ne Olur?

Yağ soğutucu patlarsa ne olur sorusunda motorun arızalanacağını belirtmekte fayda vardır. Aracınız motor suyuna yağ karışması halinde sizi uyaracaktır.

Yağ soğutucu patlaması nasıl anlaşılır?

Yağ Soğutucu Arıza Belirtileri Nelerdir?

 • Motor kontrol arıza lambası yanar.
 • Yağ basınç göstergesi yanar.
 • Motor performansında düşüklük yaşanır.
 • Motor harareti dengesizleşir.
 • Motorda titreme, tekleme ve stop etme problemleri görülebilir.
 • Motor aşırı gürültülü çalışmaya başlayacaktır.
 • Egzozdan duman çıkabilir.
 • Yağ soğutucu kaç binde değişir?

  Motor yağı soğutucu normal koşullarda arızalanmaz, ancak zaman zaman korozyon veya bir kaya veya yabancı cismin çarpması nedeniyle sızabilir ve değiştirilmesi gerekir. Çoğu yağ soğutucu, arabanızın geri kalanı kadar dayanır ve kesinlikle en az 100.000 ila 150.000 kilometre dayanmalıdır.

  Arabada yağ soğutucu ne işe yarar?

  Yağ soğutucusunun görevi yağı belli referans ısı değerlerinde tutmak fazla ısınmasını önlemektir. Yağ Soğutma Sisteminin Çalışma Şekli ; Genelikle motor yağ soğutma sistemleri, yağ filtresinin yanında yada altında pasif hava soğutması şeklinde yada motor soğutma suyuna entegre şekilde yağın soğumasını sağlar.

  Motor yağına su karıştığı nasıl anlaşılır?

  Yağ kontrolü yapıldığında; su ile karıştığı gözle görülebilir. Bu ancak motordaki yağın bir kısmı veya tamamı boşaltılarak anlaşılabilir. Eğer yağ ve su birbirine karışmışsa yağın viskozitesi azalır, köpürme ve kabarcık gibi oluşumlar gözlemlenir.

  Radyatör suyuna yağ karışırsa ne olur?

  Bu peteğin çürümesi veya delinmesi durumunda içerisindeki kanallarda mevcut olan yağ ve su birbirine karışacaktır. Bu durumla karşılaştığınızda aracınız çalışmasında bir anormallik görülmez fakat genleşme bidonunda karışımdan kaynaklı lekeleri fark edebilirsiniz. Bu durum yağ soğutucusunda arıza olduğunu gösterir.

  You might be interested:  Chery Kimo Ne Malı?

  Yağ seviyesi nasıl kontrol edilir?

  1. Yağ çubuğunu tekrar takın, hiçbir şeye temas etmemesine ve motoru kirletmemesine dikkat edin.
  2. Normalde motorun üstünde bulunan yağ doldurma kapağını çıkarın.
  3. Temiz bir huni kullanın.
  4. İçine gerekli miktarda yağ dökün.
  5. Kapağı geri takın.
  6. Maksimum seviyenin altında olduğundan emin olmak için seviyeyi tekrar kontrol edin.

  Yağ soğutucu arızalı ise ne olur?

  Yağ soğutucusu arızalandığında, antifiriz kaçaklarına neden olabilir. Sıvı kaybı, en kısa sürede tamir edilmezse motorun aşırı derecede ısınmasına neden olur. Sızıntı azsa, aracın alt zemini kontrol edilerek, antifiriz birikintisi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Sızıntı çoksa, kaputtan çıkan buhar görülebilir.

  Arabanın motor yağı neden köpürür?

  Halk arasında bilinen köpürme ise yağ dökme haznesi kapağında oluşan, kaymak veya mayoneze benzer görüntüdür. Bu köpürme değildir. Yağa doğrudan su karışıyorsa veya eski teknoloji araçlarda olduğu gibi yağ buharı dışarı çıkamıyor ve gece – gündüz sıcaklık farkında kondense olup, yağa karışıyorsa, bu olay meydana gelir.

  Yağa su karışırsa hangi renk olur?

  Motor yağ soğutucu arızası nedeniyle motor yağında eksilme meydana gelir. Yağ eksilmesi gözlenirken, radyatördeki su seviyesi yükselir ve su çamur rengini alır.

  Motor su alırsa ne olur?

  Pistonların sıkıştırma hareketinde su sıkışamaz ve piston kolu yamulur. Motor çalışmaya devam ederse silindiri berbat eder. Alınan suyun çokluğuna, motorun o anki çalışma devrine göre araç blok dahi patlatabilir. Motor bloğunun patlaması bir aracın başına gelebilecek en kötü sorundur.