Chevrolet Cruze Yağ Soğutucu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Yağ Soğutucu Arıza Belirtileri Nelerdir?

  1. – Motor kontrol uyarı lambası yanar.
  2. – Yağ basınç uyarı lambası yanar.
  3. – Motor performansında, ani hızlanmalarda düşüş yaşanır.
  4. – Motor harareti yükselir.
  5. – Motorda titreme, tekleme ve stop etme problemleri görülür.
  6. – Motor aşırı gürültülü çalışmaya başlar.

Yağ soğutucusu bozulursa ne olur?

Motor Soğutma Suyunun Yağa Karışması

Motor soğutma sıvısı motor yağı ile karıştırıldığında, bunu genellikle silindir kapağı contasına bağlarız. Yaygın olmamakla birlikte, arızalı bir yağ soğutucusu, motor soğutucusunun yağa karışmasına neden olabilir. Oluşan bir arıza, soğutucu sıvıyı yağ karterine zorlar.

Yağ soğutucusu neden bozulur?

Ancak yağ soğutucu radyatör sistemi için farklı birçok arıza sebebi bulunmaktadır. Bu arıza sebepleri; Zamanla yıpranmaya bağlı olarak oluşan arızalar. Motor suyu içerisine yağ karışması arızası

Yağ soğutucu kaç km değişir?

Motor yağı soğutucu normal koşullarda arızalanmaz, ancak zaman zaman korozyon veya bir kaya veya yabancı cismin çarpması nedeniyle sızabilir ve değiştirilmesi gerekir. Çoğu yağ soğutucu, arabanızın geri kalanı kadar dayanır ve kesinlikle en az 100.000 ila 150.000 kilometre dayanmalıdır.

Soğutma suyuna yağ karışırsa ne olur?

Yağ basınç göstergesi yanar. Motor performansında düşüklük yaşanır. Motor harareti dengesizleşir. Motorda titreme, tekleme ve stop etme problemleri görülebilir.

Yağ soğutucu ne ise yarar?

Yağ soğutucusunun görevi yağı belli referans ısı değerlerinde tutmak fazla ısınmasını önlemektir. Yağ Soğutma Sisteminin Çalışma Şekli ; Genelikle motor yağ soğutma sistemleri, yağ filtresinin yanında yada altında pasif hava soğutması şeklinde yada motor soğutma suyuna entegre şekilde yağın soğumasını sağlar.

You might be interested:  Bmw E46 Boya Kodu Nerede Yazar?

Motor suyuna yağ karışması neden olur?

Motor bloğu ve silindir kapağı arasında işlevsel mukavemet sağlayan silindir contası, aynı zamanda yağ ve suyun birbirine karışmasını önler. Yüksek hararet nedeniyle silindir contası arızası olursa su ve yağın birbirine karışması gerçekleşir. Bu olay tamirci diliyle tespiti ve açıklaması “conta yakmış” şeklindedir.

Radyatöre icindeki yağ nasıl temizlenir?

Radyatör içindeki kirli ve yağlı suyu boşalttıktan sonra soğutma sistemini temiz su ile çalıştırın ve daha sonra boşaltın. Kullanmadan önce kutuları iyice çalkalayın! Her iki kutunun (K1 & K2) içeriğini soğutma sistemine boş iken dökün ve suyu tamamlayınız. Kaloriferi sıcak konumda ve en yüksek fan ayarında çalıştırın.

Motor yağ kalıntısı nasıl temizlenir?

“Gerçek” Temizlik İşi

Bunun için bir yağ giderici spreyden yardım almanız gerekir. Piyasada mevcut birçok yağ giderici sprey markası olsa da, bizim tavsiyemiz WD-40 Özel Yağ Giderici. Bu hızlı etkili, çözücü bazlı yağ giderici, kalıntı bırakmadan motorunuzdan yağı ve pisliği etkili bir şekilde giderebilir.