Fiat Egea 1.6 Dizel Triger Seti Ne Zaman Değişimi?

Ortalama 90 bin kilometre ya da 3 yıl içerisinde Fiat Egea triger kayışı değiştirilmelidir. Fiat Egea Triger setimontajı motor için oldukça önemli bir parçadır. Triger seti, pistonların emme ve egzoz supaplarının senkronize çalışmasını sağlar.
Ortalama 40 ile 60 bin kilometrede bir triger kayışı set halinde değiştirilmelidir.

Fiat EGEA 1.6 multijet triger zincir mi kayış mı?

1.3 Dizel, 0.9 Twinair ve 1.6 E torq araçlarda triger zincir olarak kullanılırken diğer tüm araçlarda kayış kullanır.

Dizel araçlarda triger kayışı kaç km değişir?

Triger Kayışı Değişimi Ne Zaman Yapılır? Triger kayışının değişimi sadece ömrünü doldurduğu zaman gerçekleştirilmez. 3 yıldan kısa süre içerisinde 90 bin kilometre katedildiyse triger kayışı kontrol edilir ve çoğunlukla değiştirilir. Kısacası 90 bin kilometre ya da 3 yıl içerisinde kayış değiştirilmelidir.

EGEA zincir ne zaman değişir?

Triger zincir değişim km’sini ortalama olarak 200.000 km. diyebiliriz. Fiat marka araçların 1.3 multijet motorlarında ise ortalama 160.000 km. de triger zinciri değişimi tavsiye edilir.

Triger kayışının değişmesi gerektiğini nasıl anlarız?

Triger kayışı aşınmaya başladığında, motorun içinde bir tıkırtı sesi çıkarabilir. Bu sesi duyduğunuzda, en kısa sürede bir oto servisine uğramanız sizin için iyi olur. Tecrübeli bir motor ustası, sesin kaynağını ve sebebini size söylecektir. Çünkü motordan gelen her tıkırtı sesi triger kayışına işaret etmez.

You might be interested:  Bmw 5.20 I Ne Kadar Yakar?

Zincirli ve Kayışlı motor mu?

Günümüz şartlarında üretilen araçlarda kayış ve zincir arasındaki tek fark, bakım zamanıdır. Zincirin ömrü kayışın yaklaşık 2 katı kadardır. Zincir sistemi kayışa göre biraz daha sesli çalışır. Ancak zincirin değişim maliyeti kayışa göre biraz daha maliyetlidir.

Hangi marka araçlarda triger zinciri var?

Volkswagen Passat, Jetta – Audi A3, A4 – Skoda Octavia dizel motorlu araçlarda triger kayışı kullanmaktadır. Renault motoru kullanan Mercedes marka araçlarında dizel motorlarında triger seti bulunur. Araçların tümünde triger kayışı yoktur.

Triger kayışı değişimi ne kadar tutar?

Doğal olarak da fiyatları değişken. 70 TL ile 400 TL arasında bir fiyat ortalamasına sahip olan triger kayışının değişimi için yetkili teknik servis ücreti de ödemeniz gerekeceğini unutmamanızı hatırlatırız.

1.5 dci triger seti değişimi kaç km?

Euro 5 1.5dCi motor için 4 yıl ve 80.000km triger değişim aralığı ama 1 yıl veya 20.000km esnetilebildiğini söylüyor servisteki usta.

Triger kayışı değiştirmek ne kadar sürer?

Triger kayışı değişim süresi ise kullanıma bağlı olmakla birlikte ortalama 5 yıldır. Triger zincirinin ömrü genellikle kayışa göre çok daha uzundur. Ancak o da kırılabilir ya da metal oksitlenmesi olabilir. Triger zincir değişimi için size en yakın Otopratik servisine uğrayabilirsiniz.

Fiat EGEA 1.3 multijet triger ne zaman değişir?

Değişim aralığı ise 160 bin km YADA 5 yıl.

Triger zincirinin bittiğini nasıl anlarız?

Arızalı Zamanlama Zinciri Gergisi Belirtileri

  1. Motor Arıza Işığının Yanması
  2. Motor Performans Sorunları
  3. Motor Kranklıyor Ama Çalışmıyor.
  4. Motordan Gelen Tıkırtı Sesi.

Triger kayışı kopan araç çalışır mı?

Triger kayışı değişim süresi geçtiğinde ise kopmalar meydana gelir. Triger kayışı koptuğunda araçlar çalışmayacaktır.

Triger kayışı aracın çekişini etkiler mi?

Triger kayışı arabanın çekişi etkilemez.

You might be interested:  Fiat Fiorino Ne Kadar Yakıyor?

V kayışı ömrü ne kadar?

Günümüzdeki araçlardaki v kayışı her 60 bin kilometrede bir değişmelidir. Yaklaşık 4 yılda bir v kayışının değiştirilmesi gerekebilir. V kayışı kauçuk bir parça olması nedeni ile kilometre dolmadan da değişimi yapılabilir.