Fiat Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça rahat ve kolay olan otomatik vites arabanızı şu adımları izleyerek kullanabilirsiniz: İlk olarak aracınıza biner binmez ayar kontrolleri yapmanız gerekmektedir. Ardından ayağınızı frene basıp el frenini indirerek start tuşuna basmalı ya da kontağı çalıştırmalısınız.

Otomatik şanzımanlı araç nasıl kullanılır?

Gaz pedalları ön alt kısımda, fren solda, gaz ise sağda bulunur. Ayağınız frende kontak anahtarını saat yönünde çevirerek aracınızı çalıştırabilirsiniz. Vites konumu P veya N kademeleri dışında yer aldığında araç kalkış yapamaz. Bu nedenle araç ilk çalıştırılacağı zaman vites P konumuna getirilmelidir.

Fiat otomatik vites nasıl?

Fiat DCT Şanzıman Özellikleri (Fiat DCT Şanzıman Nasıldır?)

Fiat’ın tek kavramalı Dualogic şanzımanından sonra bu şanzıman çok daha iyi ve konforlu çalışmaktadır. Hızlı, sarsıntısız vites geçişleri sunmaktadır. Arkasında BorgWarner ve Magneti Marelli gibi otomotiv teknoloji üreticilerinin olması olumludur.

Renault Clio yarı otomatik vites nasıl kullanılır?

Yarı otomatik vitesli araçlarda debriyaj pedalı bulunmaz. Yarı otomatik vitesin bir diğer avantajı da, düz vitese göre daha az yakıt tüketimi yapmasıdır. Ayrıca bu araçların kullanımı da oldukça kolaydır. Debriyaj olmadığından yapmanız gereken vites kolunu D (drive) moduna alıp gaza basmaktır.

You might be interested:  Chery Nasıl Bi Araba?

Otomatik araba nasil Calistirilir ve Kapatilir?

Otomatik Vites Araba Nasıl Kalkar?

 1. Aracınıza binin; koltuk ve ayna kontrollerini yapın.
 2. Sağ ayağınızla frene hafifçe basın ve el frenini indirin.
 3. Aracın “Start” butonuna basın ya da kontağını çevirin.
 4. Ayağınız frendeyken vitesi “P”den “D”ye getirin.
 5. Ardından sağ ayağınızla gaza basın.

Otomatik vites araç park halinde hangi viteste bırakılır?

Park edildikten sonra vites N konumuna getirilmeli ve el freni çekilmeli. Sonrasında ayak frenden çekilip sadece el freni ile dururken P konumuna vites alınmalı.Böylece vites dişlileri zarar görmez ve şanzımana boşa yük binmez.

Otomatik vites araba hareket halinde boşa alınır mı?

doğru hareket. aksi takdirde sürekli kavrama pozisyonunda kalır ve yakıt sarfiyatı artar. kısa süreli olmayan yani bir kaç saniyeyi geçen tüm duraklamalarda ‘n’ konumuna almakta fayda var.

Egea otomatik vites var mı?

Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç tarafından yapılan açıklamaya göre otomatik şanzıman seçeneğine sahip Egea modelleri 2022 yılının başında geleceğini açıkladı. Otomatik vites seçeneği başlangıçta benzinli modellere gelecek. Akabinde ise dizel motor seçenekleri de listeye eklenecek.

Fiat hangi otomatik şanzımanı kullanıyor?

Fiat yeni modellerinde tek kavramalı şanzıman teknolojisi olan Dualogic’ten sonra artık çift kavramaları DCT Şanzıman kullanmaktadır. Birçok otomobil markasının kullandığı çift kavrama mekanizmasının bir örneğidir DCT. Zaten DCT (Dual Clutch Transmission) Çift Kavramalı Şanzıman anlamına gelmektedir.

Egea otomatik vites yok mu?

Egea’nın her motor seçeneğinde otomatik şanzıman olmayacağının altını çizen Aytaç, ‘Egea’da artık otomatik şanzıman tarihinin kesinleştiğini söyleyebiliriz. Otomatik vites seçeneği yıl başında gelecek, dizel motor otomatik şanzıman ikilisini 2022’nin başında satışa sunacağız.

Yarı otomatik araba nasıl kullanılır?

Yarı otomatik vites sistemine sahip araçlarda, sürücüye kullanım kolaylığı sağlayan en önemli unsur, debriyaj pedalının bulunmamasıdır. Yapılması gereken sadece vites kolunu D, yani drive konumuna alarak sürüşe başlamak ve otomobile hareket kazandıran enerjinin motora, ardından tekerleklere aktarılmasını sağlamaktır.

You might be interested:  Daewoo Hangi Ülkenin Markası?

Yarı otomatik vites yokuşta nasıl kullanılır?

Yarı otomatik vitesli araçların birçoğunda yokuş kalkış desteği vardır. Bu destek sistemine sahip olmayan araçlarda ise sürücü, kalkış anında fren pedalını basılı tutmalıdır. Hareket halindeyken vites kolu kesinlikle P konumuna getirilmemelidir.

Clio 3 yarı otomatik kaç vites?

Renault markasının geliştirdiği bu yarı otomatik sistemde 6 ileri vites söz konusudur.

Otomatik vites araba nasıl stop edilir?

Arabayı durdurma: Öncelikle araba tamamen durduktan sonra Frene basılı halde Vites konumunu N moduna alıyorum. N moduna aldıktan sonra el frenini çekiyorum. frene basılı halde vites modunu P konumuna alıp kontak kapatıyorum.

 1. Frene bas.
 2. N’ye al.
 3. El frenini çek.
 4. Ayağı frenden çek.
 5. P’ye al.
 6. Kontağı kapat.

Otomatik vites hangi konumda stop edilir?

Otomatik vites aracınızı durdurarak park etmek istiyorsanız, aracı fren pedalıyla tamamen durdurduktan sonra vites kolunu P yani park konumuna getirdikten sonra, el frenini çekip kontağı kapatmanız gerekmektedir.

Ilk araba nasıl çalıştırılır?

Aracı başlatmak için ilk olarak debriyaja sonuna kadar basılmalıdır. Bu işlemden sonra vites boşa alınmalıdır. Debriyaja basıldıktan ve vites boşa alındıktan sonra aracın kontağı çevrilmelidir. Daha sonra aynı anda frene basılmalıdır.