Bmw Hava Akışmetre Ne Işe Yarar?

Hava akışmetresi motor içerisinde yer alan hava yakıt karışımını sürekli ölçmektedir. Motor içerisinde yer alan hava miktarı en iyi düzeyde olması için içeriye optimum hava alınması gereklidir. Hava akışmetresi ne işe yarar ne işe yarar denildiğinde, havanın yeterlilik miktarını belirlemek için de kullanılmaktadır.

Hava akışmetre iptal olursa ne olur?

Egzozda çiğ benzin kokusu olur. Yakıt sarfiyatında artış gözlenir. Araç rölanti veya yük altında iken zorlanır veya tekler. Araç zengin veya fakir karışık hataları verir.

Hava akış metresi nin görevi nedir?

Tasarımları biraz farklı olsa da, her iki sensör tipi de motora giren havanın hacmini ve yoğunluğunu ölçer. Böylece araç bilgisayarı, motor performansını iyileştirmek için en ideal hava / yakıt karışımını hesaplayabilr.

Hava akışmetre neden bozulur?

Motora giren hava arabanın dışından gelir. Bu, toz ve kalıntı gibi çeşitli kirletici maddelerin sensöre girebileceği anlamına gelir. Hava filtresi bu kirletici maddeleri durdurmak için tasarlanırken, bazıları MAF sensöründen geçip onu etkileyebilir ve zamanla kirlenebilir veya aşınma ve yıpranma nedeniyle bozulabilir.

Kombi hava akış sensörü ne ise yarar?

Yalnızca hermetik kombilerde bulunan parçadır. Hava akışı sırasından fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını elektronik karta bildirme görevindedir. Hermetik kombilerde fanın bekçisi ya da yardımcısı olarak da adlandırabilir.

MAF sensörü kirli ise ne olur?

Maf Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? * Motorun zengin karışımla çalışmasına (yakıt artar, katalitik konvertör tıkanabilir, oksijen sensörü arıza lambasını yakabilir) sebep olabilir. Ya da fakir karışımla çalışmasına (yine motor arıza lambası yanabilir) sebep olabilir.

You might be interested:  Audi A6 Ne Kadar?

Hava akış metresi tamir edilir mi?

Debimetre tamir edebileceğiniz cinsten bir parça değildir. Eğer komple arızalıysa maalesef değiştirmekten başka seçeneğiniz bulunmuyor. Değişimini de hava filtresinin motora giden hortumunu sökerek kolayca yapabilirsiniz.

Oksijen sensörü arızası nasıl anlaşılır?

Oksijen sensörü arızası belirtilerinde ilk olarak uyarı ışıklarını takip edebilirsiniz.

Oksijen Sensörü Arızası

  1. Yakıt tüketiminin artması
  2. Aracın hızlanmasında kesiklik yaşanması ya da çekiş gücü düşüklüğü
  3. Düzensiz ve dalgalı rölanti devri.
  4. Egzoz emisyon değerlerinin artması ve ayarlanamaması