Bmw Türbin Arızası Nasıl Anlaşilir?

Tork konvertör (türbün) arızası belirtileri araç markalarına göre farklılık gösterse de örneğin BMW marka araçlarda genel arıza belirtileri şöyledir; 1300-1600 devirleri gibi alt devirlerde devir saatinde oynama şeklinde belirtiler gösterir.

Şanzıman türbin arızası nasıl anlaşılır?

Tork Konvertörü Arıza Belirtileri Nelerdir?

 1. Motor Kontrol Işığı Modern araçlar, Şanzıman Kontrol Modülü (TCM) sayesinde konvertörün çalışmasını izler.
 2. Titreme.
 3. Stop Etme.
 4. Motorun ve Şanzımanın Aşırı Isınması
 5. Anormal Sesler.
 6. Motor Performans Sorunları

Otomatik vites türbin arızası nasıl anlaşılır?

Şanzıman türbininde sürekli olarak arıza yapan diğer parça da tek yönlü kavrama olan statordur. Statorun bozulması nedeniyle tek yönlü kavramanın değilde iki taraflı olarak dönmesi sonucunda tork içerisinde olan yağın çalışması bozulmaktadır ve araçta güç kaybı yada herhangi bir titreme meydana gelmektedir.

Tork konvertörü bozulursa ne olur?

Arızalı tork konvertörü, şanzımana gönderdiği şanzıman yağı miktarını yönetmede iyi olmayacaktır. Bazen çok fazla sıvı gönderir ve diğer zamanlarda yeterince göndermez. Sonuç olarak, şanzımanın içinde kaygan dişliler olacak ve bu da ivmenin azalmasına neden olacaktır.

Otomatik vites türbin ne işe yarar?

Tork konvertörü (şanzıman türbünü) otomatik vitesli araçlarda şanzıman ile motor arasında mekanik vites kutulu araçlardaki baskı balata ve debriyajın görevini karşılayan, hidrolik yağ basıncından güç alarak kavrama görevi yapan ve motordan aldığı hareketi şanzımana ileten veya iletmeyen aslen türbin olarak adlandırılan

You might be interested:  Bmw Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?

Şanzıman tribünü nedir?

Şanzıman türbünü olarak da bilinen tork konvertörü, otomatik vitesli araçlarda kullanılan, motor ile şanzıman arasında bulunan bir sistemdir. Mekanik vites kutulu araçlarda debrijayın görevini karşılar. Kavrama görevini üstlenerek motordan aldığı hareketi şanzımana ileterek tork artışı sağlayan bir sistemdir.

Şanzımanda vuruntu neden olur?

Otomatik vitesli araçlarda hareketli parçaların eskimesi veya şanzıman yağının yeterli yağlama yapamaması durumlarında vuruntu yaşanılabilir. Vuruntu, vites geçişleri esnasında tak diye ses çıkartarak ve sanki arkadan hafif bir darbe almış gibi kendini hissettirir.

Otomatik şanzıman beyin arızası nasıl Anlaşilir?

Otomatik şanzıman beyin arızası nasıl anlaşılır?

 1. Aracın kalkışında vuruntu olması
 2. Vites geçişlerinde vuruntu olması
 3. Araç kalkışında titreme olması
 4. Bazı viteslere geçilememesi.
 5. Araç vitesteyken geriye kaydırma olması
 6. Seyir esnasında şanzımandan uğultu, inleme gibi sesler gelmesi.

Otomatik vites bozulursa ne olur?

Bunun için otomatik şanzımanlar için özel olarak geliştirilmiş arıza tespit cihazlarından faydalanılır. En çok rastlanan arızalar tork konvertörü ve şanzıman beyni problemidir. Bu tarz bir arızayla karşılaşıldığında araba çekiş anlamında zayıflayacak ya da vites geçişleri zorlaşacaktır.

Otomatik vites şanzıman yağı eksilirse ne olur?

Şanzıman yağı eksildikçe şanzımanda vuruntu, şanzımandan ses gelmesi, vites değişiminde zorlanma gibi belirtiler görülür. Sonrasında da vites değişimi yapılamaz hale gelebilir. Sürüş güvenliği azalır. Aracın performansı düşer ve zorlanan motor aşırı yakıt tüketimine başlar.

Tork konvertör tamiri ne kadar?

Her bir konvertör türü kendi revizyon standartlarına, değişmesi gereken parçalara sahip olmasına karşın genel bir kıyaslama yapmamız gerekirse, 4 ileri vites şanzımanların tork konvertör tamir fiyatı 600 ile 800 TL arasında, 5 ve 6 vites konvertör tamir fiyatı 800 ile 1.200 TL arasında ücretler ile revizyon edilebilir.

Tork konvertörü ne işe yarar?

Tork konvertörü tam otomatik araçlarda krank milinin hareketini şanzımana ve oradan tekerleklere aktaran, sıvı kaplin sistemi kullanan bir bir parçadır.

You might be interested:  Audi A3 Fiyatı Ne Kadar?

Türbün tamiri nedir?

Türbün Tamir Olur mu? Yapısı itibari ile mühürlü bir hazne şeklinde olan ve içinde bi kaç parçadan oluşan sadece uzman kişilerce müdahale edilebilen türbün tamiri mümkündür. İçerisindeki bozulan parçaların yenisi ile değiştirilmesi sonucu tamir işlemi yapılan türbünün en önemli aşaması açma ve kapama işlemidir.

Otomatik viteste hangi şanzıman daha iyi?

Tam Otomatik Vitesler

Diğer şanzıman türlerine oranla daha uzun ömürlü, daha ucuz bakım ve onarım maliyetlerine sahip, halen geliştirilmeye devam edilen eski bir teknolojidir. Vites geçişleri kullanıcının minumum seviyede hissedeceği biçimde hızlıdır. Diğer şanzıman türlerine göre daha fazla yakıt tüketimine sahiptir.

Otomatik vites masraflı mı?

Düz vitesli arabaların şanzıman ve parçaları otomatik vitesli araçlara göre daha ucuzdur. Otomatik şanzımanlı araçlar bozulduğunda oluşan masraf, bu nedenle düz viteslilere göre genellikle çok daha fazla olur.

Tork konvertör mü CVT mi?

Eğer bütçeniz yetiyorsa toyotanın multidrive isimli cvt si sorunsuzdur. Ama bütçe yetersizse, yani 7-8 yada daha büyük yaşta bir araç alacaksanız kesinlikle tork konvertörlü şanzıman almalısınız.