Citroen C3 Ayna Ayarı Nasıl Yapılır?

Direksiyonun altındaki kumanda düğmesi modülü. Dikiz aynalarını seçme ve kapatma anahtarı. Dikiz aynaları pozisyonunu hafızaya alma hatırlatma tuşu.

Doğru ayna ayarı nasıl yapılır?

Sola yaslanın ve başınızı pencereye dayayın. Sürücü tarafı dikiz aynasını, bu konumdan aracınızın yan tarafının yalnızca bir şeridi görünecek şekilde ayarlayın. Sağa orta konsola doğru eğilin ve yolcunun yan dikiz aynasını bu konumdan arabanızın yan tarafını zar zor görecek şekilde ayarlayın.

Yan aynalar nereyi göstermeli?

Sağ ve sol tarafınızdaki araçları görebilmek için yan aynaları da etkili şekilde kullanmanız gerekir. Sol dikiz aynasını ayarlamak için cama doğru mümkün olduğunca eğilin. Bu şekildeyken arabanın arka kısmının yüzde 5’ini görmelisiniz. Kendi arabanızdan çok arkanızda kalan yolu görmeniz kör noktaları azaltacaktır.

Elektrikli yan aynalar nasıl çalışır?

Elektrikli yan aynalar, sürücü kapısında yer alan kontrol ünitesi ile rahatça kapanabiliyor. Sürücü ve ön yolcu tarafındaki yan aynalar aynı kontrol ünitesi üzerinden ayarlanabiliyor ve ısıtılıyor. Isıtma özelliği, dış hava sıcaklığı 15 °C’nin altına düştüğünde otomatik olarak devreye giriyor.

Arabanın yan aynası kaç derece olmalı?

Yan aynalardan bakıldığında bilinenin aksine kendi aracımızı görmeyecek şekilde. 90 derecelik açıda ayarlanması gerekir. Şerit değiştirmeden önce aynalardan göremediğimiz ölü noktalara sağ veya sol omuz arkasından bakılmalıdır. Bu şekilde yaklaşık olarak 240 derecelik bir açıyı kontrol altına almış oluruz.

You might be interested:  Audi 35 Tfsi Ne Demek?

Araba yan aynaları çukur mu tümsek mi?

Genel olarak dikiz aynalarında tümsek ayna kullanılır.

Dikiz aynasındaki çizgi ne işe yarar?

Yeni nesil araçların birçoğunda sürücü tarafındaki dikiz aynası ikiye bölünmüştür. Çizginin solunda kalan bölüm dışbükeydir; böylelikle daha geniş açı sağlar ve kör noktadaki alanı görebilmenize imkan verir.

Arabanın yan aynaları neden uzak gösterir?

Amaç aslında yan aynaların uzağı göstermesi değil ancak yan aynalar görüş açısının iyileştirilebilmesi için hafif dışbükey tasarlandıklarından mesafeyi olduğundan biraz daha uzak gösteriyorlar.

Arabanın yan aynası nasıl yapıştırılır?

Dikiz Aynası Nasıl Yapıştırılır?

 1. Aynanın arkasındaki plastiği hafifçe zımparalayın.
 2. Epoksi yapıştırıcısını veya dikiz aynası yapıştırıcısını bir kabın içinde iyice karıştırdıktan sonra, aynanın arkasına sürün.
 3. Epoksi yapıştırıcı kuruyana kadar, dikiz aynasını, kenarlarından kağıt bant ile bantlayın.

Elektrikli aynalar neden çalışmaz?

Elektrikli ayna, doğru ayara hareket edebilmesi için bir dizi pime, plastik ayna camı tutucusuna ve küçük bir motora dayanır. Bunlar kırıldığında, aynanız düzgün hareket etmeyecektir. Aracınızın içindeki elektrikli ayna düğmesinin arkasında kirletici maddeler olabilir veya düğmenin kendisi arızalı olabilir.

Isıtmalı yan aynalar nasıl çalışır?

Isıtmalı ayna fonksiyonu soğuk havalarda dış dikiz aynalarında oluşan buğuların giderilmesini sağlar. Dış dikiz aynalarının arkasında yer alan resistans sistemi yardımıyla ayna yüzeyini ısıtan sistem, ayna kumandası üzerinden devreye alındıktan sonra 10 dakika boyunca çalışır ve buğuları çözer.

Elektrikli yan aynaların temel parçaları nelerdir?

Elektrikli aynaların en önemli parçaları kumanda düğmesi ve elektrik motorlarıdır. Kumanda düğmesi, sürücü kapısındaki açma kolunun hemen yanında bulunur.

Elektrikli aynaların parçaları ise şunlardır:

 • Kontak anahtarı
 • Sigorta ve roleler.
 • Kumanda düğmesi.
 • Elektrik motorları
 • Isıtıcı rezistans.
 • Sağ sol dikiz aynası nasıl ayarlanır?

  Orta dikiz aynaları konumu gereği elle rahatlıkla ayarlanabilirken sağ ve sol dikiz aynaları dışarıda konumlandıklarından ötürü dikiz aynası ayar düğmesi aracılığıyla ayarlanır. Orta dikiz aynası sadece arka kısmı gösterdiği için kontrollü ve güvenli bir sürüş için yeterli değildir.

  You might be interested:  Audi A3 Vuruntu Sensörü Nerede?

  Kör nokta aynası nedir?

  Kör nokta, sürüş esnasında aracın yan ve dikiz aynalarından görülmeyen yerleri ifade eden bir terimdir. Şerit değiştiren bir araç, bir noktada diğer aracın aynalarından görülemeyecek bir konumda bulunabilir. Bu görülemeyen noktaya trafik literatüründe kör nokta denir.

  Kör nokta aynası ne işe yarar?

  Kör Nokta Uyarı Sistemi, aynalar yardımıyla arkadaki ya da yan arkadaki cisim veya aracı göremediğiniz anlardaki güvenlik açığını kapatmak için geliştirilmiş bir sistemdir. Aynalarda göremediğiniz araç ya da cisim radar, sensör veya kamera sistemiyle araç tarafından algılanarak size uyarı verilir.