Fiat Linea Yarı Otomatik Vites Nasıl Kullanılır?

Linea’larda yarı otomatik şanzıman bulunuyor. Vites topuzu düz vitese benziyor,isterseniz otomatik isterseniz manuel kullanabilirsiniz. Esp-Hillholder olan bir araç alırsanız,yokuşta kaydırma sorunu yaşamazsınız.Ayağınızı frenden çektiğinizde 2 saniye kadar geri kaçmadan aracı sabit tutuyor.

Yarı otomatik vites araba nasıl kullanılır?

Yarı otomatik vites sistemine sahip araçlarda, sürücüye kullanım kolaylığı sağlayan en önemli unsur, debriyaj pedalının bulunmamasıdır. Yapılması gereken sadece vites kolunu D, yani drive konumuna alarak sürüşe başlamak ve otomobile hareket kazandıran enerjinin motora, ardından tekerleklere aktarılmasını sağlamaktır.

Dualogic vites nasıl kullanılır?

Dualogic şanzımanlı bir araç hem manuel hem de otomatik modda kullanılabilir. Vites türü gövdesi direk olarak A= Otomatik ve M= Manuel seçenekleri ile tamamen sürücünün seçeneğine kalması ile kontrol edilebilmektedir. Yarı otomatik vites kullanıcılara istekleri doğrultusunda bir sürüş sunmaktadır.

Fiat Linea nin en dolu modeli hangisi?

Fiat Linea’nın En dolu paketleri Emotion ve Emotion Plus’tır.

Yarı otomatik vites ne demek?

Yarı otomatik vitesli araçlarda debriyaj pedalı bulunmaz. Yarı otomatik vitesin bir diğer avantajı da, düz vitese göre daha az yakıt tüketimi yapmasıdır. Ayrıca bu araçların kullanımı da oldukça kolaydır. Debriyaj olmadığından yapmanız gereken vites kolunu D (drive) moduna alıp gaza basmaktır.

You might be interested:  Fiat Türkiye Distribütörü Kim?

Otomatik vites araba nasıl çalıştırılır?

Gaz pedalları ön alt kısımda, fren solda, gaz ise sağda bulunur. Ayağınız frende kontak anahtarını saat yönünde çevirerek aracınızı çalıştırabilirsiniz. Vites konumu P veya N kademeleri dışında yer aldığında araç kalkış yapamaz. Bu nedenle araç ilk çalıştırılacağı zaman vites P konumuna getirilmelidir.

Yarı otomatik ile otomatik arasındaki fark nedir?

Tam otomatik vitesler, yarım otomatik vites tiplerinden farklı olarak çift kavrama prensibine bağlı olarak çalışmaktadır. Yarı otomatiklerde sadece debriyaj görevi yapılmasına karşın, tam otomatiklerde debriyajın haricinde geçirilecek vites de debriyaj kontrol edilirken hazır hale getirilir.

Dualogic şanzıman nasıl park edilir?

Park ederken 1 veya R’de bırakılmalı. Çekilirken N’de bırakılmalı. Vites nerede bırakırsanı orada kalıyor, düz vites gibi. Motor kapalı kontak açık halde vites değiştirebilir, ama ikinci değişim için en az 5dk süre verilmeli.

Fiat Dualogic nedir?

Fiat markasının geliştirdiği bir triptonik vites türüdür. Bu nedenle dualogic şanzıman yapısı daha çok Fiat marka araçlarda görülür. Dualogic, bir çeşit yarı otomatik şanzıman olarak da tanımlanabilir. Bu yapıda, araç hem manuel hem de otomatik modda kullanılabilir.

DCT otomatik vites nasıl?

Tipik DCT’de, otomatik modda sürerken, şanzıman bir sonraki vitesi önceden seçecek ve ardından vitesler arasında geçiş yapmak için gerekli tüm işlemleri gerçekleştirecektir. DCT, hızlanma sırasında vites büyütmek ve yavaşlama sırasında vites küçültmek için gerektiğinde iki debriyajı etkinleştirecek ve bırakacaktır.

Linea GSR özelliği nedir?

FİAT marka araçlarda karşınıza çıkan örn: ( linea 1.3 mjet pop GSR ) olarak geçen GSR tanımı araç da ASR ve ESP paketinin olduğunu gösterir.

Fiat Linea Nasıl bir araba?

Fiyatına göre iyi bir araç30.000-32.000 TL civarına alabileceğiniz en iyi dizel sedan arabadır. Emsalleri Symbol, Era’dan daha iyi bence. dış görünüm olarak muadillerinin en iyisi bence. motor olarak zaten bir sorun yok. iç mekan olarak da güzel görünümlü.

You might be interested:  Citroen C5 X Ne Zaman Türkiye'Ye Gelecek?

Fiat Linea özellikleri nelerdir?

TEKNİK ÖZELLİKLER

 • Model Yılı 2017.
 • Silindir Hacmi 1248 cc.
 • Beygir Gücü 95 Hp.
 • Maksimum Tork 200 Nm.
 • 0-100 Km Hızlanma 13.8 sn.
 • Maksimum Hız 170 Km/s.
 • Tüketim 6.5 lt.
 • Tüketim 4.0 lt.
 • Yarı otomatik Tam otomatik hangisi daha iyi?

  Yakıt tüketimi, tam otomatik vitese göre daha düşüktür. Ancak yarı otomatik vitesli bazı modeller, muadili olan düz vites araçlara göre benzer ya da daha az yakıt tüketimi sunabilir. Düz vites araçların sıfır satış fiyatları, tam otomatik ya da yarı otomatik vitesli araçlara göre daha düşüktür.

  Yarı otomatik vites yokuşta kayar mı?

  Yarı otomatik vites yokuşlarda rampalarda eğer hil holder yani ( Yokuş Kalkış Desteği ) yok ise geri kaydırma yapacaktır. Rampa olan bir yerde ışıklarda beklerken frenden ayağınızı çektiğinizde hemen gaz vermeniz gerekecek.

  Tam Otomatik vites nasıl anlaşılır?

  Tam Otomatik Vites ile Yarı Otomatik Vites Farklılıkları

  1. Tam otomatik parça kullandığınızda vites geçişini hissetmezsiniz.
  2. Tam otomatik araç kullandığınız da yokuşta durduğunuzda, araç geri geri kaymayacaktır.
  3. Bu araçlar manuel olarak kullanılmaktadır.